Od podzimu do jara na vás i vaše děti útočí desítky virů. Někteří chytnou „pouze rýmu“, někteří začnou kašlat, některé bolí ucho. Ale pozor, když vaše dítě začne kašlat štěkavě!
Štěkavý kašel je typickým příznakem u laryngitidy (česky zánět hrtanu). Dochází k rychlému otoku sliznice na stěně dýchacích cest a dítě začně sípat a přerývavě dýchat a hýkat, či štěkavě kašlat. Dochází k tomu zpravidla bez varování, dopoledne ještě je dítě zdravé, ve školce nebo má maximálně lehkou rýmu 1 až 2 dny předem. V podvečerních hodinách už začíná pokašlávat suše, kašel ho dráždí. Pozor, pokud začíná chraptět a slyšíte, že se mu hůře mluví. Typicky v podvečer, večer nebo po usnutí během noci začne mít dítě záchvat suchého kašle a v nádechu chrčí a hýká. To jsou příznaky laryngeálního záchvatu. První pomoc je zdarma!

Okamžitě musí dýchat chladný vzduch! Otevřete okno, balkón, jděte na terasu (dítě i sebe vhodně oblečte, teplá bunda, péřovka, čepice, deka přes nohy, pokud sedíte u okna peřinu přes sebe), ale musí dýchat studený vzduch! V jarních či letních měsících může pomoci otevřít lednici nebo mrazák.

Potom podejte kapky vhodné na suchý kašel (Levopront, Stoptussin, Sinecod, Tussin, Robitussin na suchý kašel).

Nakonec podejte ještě Fenistil kapky (hmotnost dítěte x 2 a výsledek rozdělte na 3 díly – tolik kapek podejte). Ti z vás, kteří už laryngitidu zažili, mají ode mě či z pohotovosti doma čípky s kortikoidy (Rectodelt nebo Prednison, podávají se do zadečku).
Pokud se dítě nezklidní ani po těchto krocích, hůře se mu dýchá, zatahuje jamku pod krkem a nad hrudní kostí , rýsují se mu při nádechu všechna žebra, neváhejte a volejte RZP. Pokud s vámi dítě mluví, ale sípe a nevíte, zda je to lepší, vždy raději vyrazte k lékaři (odpoledne, večer a v noci na ambulanci pohotovosti. V pracovní době ráno a dopoledne volejte k nám).